دوشنبه 14 اسفند 1402 شمسی /3/4/2024 5:23:09 PM
  • گروه مطلب:| خبر| انرژی| فارسی|
  • کد مطلب:75948
  • زمان انتشار:چهارشنبه 15 آذر 1402-11:59
  • کاربر:

سخنگوی صنعت برق گفت: امیدواریم بیش از ۱۱هزار مگاوات نیروگاه اعم از نیروگاه تجدید‌پذیر را که عمدتاً خورشیدی هستند، بتوانیم ظرف ۴ سال آینده در مدار تولید قرار دهیم و تا دو سال آینده حداقل ۵۰درصد آن را به سبد تولید برق کشور بیفزاییم.
برنامه‌ریزی ۴ساله برای توسعه ۱۱هزارمگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر

به گزارش اقتصادنامه به نقل از تسنیم، مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران با اشاره به اینکه مصرف برق در این دوره از سال (زمستان) نسبت به تابستان ۶۰ درصد کاهش می‌یابد، گفت: در دوره سرد سال به‌دلیل اینکه از وسایل سرمایشی که پرمصرف هستند و برق زیادی را به خودشان اختصاص می‌دهند استفاده نمی‌شود، مصرف برق کاهش می‌یابد.

وی افزود: ۱۴۰ نیروگاه در کشور مشغول تولید و تأمین برق هستند که کمتر از ۱۰ درصد از آنها در شرایط اضطرار و در شرایطی که سوخت گاز در بخش‌های تجاری و خانگی افزایش پیدا کند، به‌اجبار از سوخت دوم به‌عنوان سوخت پشتیبان استفاده می‌کنند و عمدتاً در محدوده کلان‌شهرها نیز نیستند.

رجبی مشهدی تصریح کرد: در کلان‌شهرها و مراکز جمعیتی به‌خصوص تهران که در چند روز اخیر آلایندگی هوا بسیار بالا بود و شرایط خاصی برای هموطنان ایجاد شد، اولویت با سوخت گاز و بعد گازوئیل استاندارد است و از مازوت استفاده نمی‌شود.

سخنگوی صنعت برق تأکید کرد: از ۵ نیروگاهی که در تهران وجود دارد هیچ کدام از سوخت مازوت استفاده نمی‌کنند و تنها نیروگاه بعثت قابلیت استفاده از سوخت مازوت را دارد که آن هم از سال ۱۳۹۱ پلمب شده است و حتی قبل‌تر و از سال ۸۸ هم از سوخت مازوت برای تولید برق در این نیروگاه استفاده نمی‌شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران در خصوص تولید برق توسط نیروگاه‌های تجدید‌پذیر در کشور اظهار‌ داشت: با دستور رئیس محترم جمهور که تأکید و پشتیبانی بسیاری بر بحث توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر داشتند و همچنین در شورای‌عالی انرژی نیز مطرح شد، موافقت شد ۴۵۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی جدید احداث و راه‌اندازی شود که خوشبختانه مناقصات آن‌ها انجام شده، شرکت‌های برنده مشخص شده‌اند و تضامین لازم هم ارائه می‌شوند، امیدواریم بتوانیم ظرف ۴ سال آینده ظرفیت قابل‌ملاحظه‌ای را به ظرفیت تولید نیروگاه‌های تجدیدپذیر بیفزاییم.

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: هم‌اکنون مجوز شورای اقتصاد اخذ شده است و امیدواریم بیش از ۱۱ هزار مگاوات نیروگاه اعم از نیروگاه تجدید‌پذیر را که عمدتاً خورشیدی هستند، بتوانیم ظرف ۴ سال آینده در مدار تولید قرار دهیم و تا دو سال آینده حداقل ۵۰ درصد آن را به سبد تولید برق کشور بیفزاییم.

وی ادامه داد: تشریک مساعی و همکاری بسیار خوبی در صندوق توسعه ملی برای استفاده از وام یا تسهیلات صندوق به وجود آمده است و سایر ارکان نظام به‌ویژه رئیس جمهور و وزیر نیرو پشتیبانی خوبی از آن دارند.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین