دوشنبه 14 اسفند 1402 شمسی /3/4/2024 6:40:46 PM

وزیر اقتصاد با اشاره به عدم‌زیان بانک ملی از انحلال مؤسسه مالی نور، از انتشار ۲هزار صورت مالی که در سال‌های اخیر افشا نمی‌شد، تا پایان سال جاری خبر داد.
انحلال مؤسسه مالی نور به‌زیان بانک ملی نیست/ انتشار ۲هزار صورت مالی افشانشده تا پایان سال

به گزارش اقتصادنامه به نقل از تسنیم، سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در آیین نکوداشت روز حسابدار با اشاره به لزوم وجود شفافیت مالی برای تعالی، توسعه و عدالت اقتصادی گفت: اگر سیاست‌گذاری را علم اتخاذ تصمیم‌های درست در اداره کشور می‌دانیم، برای این تصمیم‌های درست و بهینه در کشور، نیازمند اشراف دقیق بر اطلاعات مالی در اقتصاد هستیم، این اشراف جز از طریق حسابداری‌های حرفه‌ای و جامع و مستقل میسر نمی‌شود و اساساً تا این گزارشگری مالی دقیق وجود نداشته باشد، سیاست‌گذار این فرصت را نخواهد داشت در زمان خودش تصمیم درست بگیرد. از طرفی گزارشگری مالی در واقع شبکه عصبی اقتصاد است و حسابداران و حسابگران همین شبکه‌های عصبی است.
وی افزود: هر چقدر پیامی که از وضعیت بازیگران اقتصادی به خود بازیگرد اقتصادی و حرفه و صنعت و بازاری که وجود دارد و در لایه بالاتر به حکمران، حتماً زمینه‌ساز اتخاذ تصمیمات درست است. هر قدر سیاست‌گذاران مطلع شوند که نقش حرفه حسابداری چقدر مهم است حتماً اتکاها به گزارش‌های تولیدشده توسط حسابداران بیشتر خواهد شد.

ضریب نفوذ خدمات حسابداری در کشور پایین است

خاندوزی گفت: ما برای کمک به اثربخشی بیشتر گزارشگری مالی، برای اتخاذ تصمیم درست و ارائه تصویرهای واقعی آمادگی کامل داریم. ضریب نفوذ خدمات حسابداری در کشور پایین است و متأسفانه حتی این مشکل به سیاست‌گذار خوب منتقل نشده است که در اینجا ضعف‌هایی وجود دارد و باید تمهیداتی در این خصوص اندیشه شود.
وی ادامه داد: چرا نباید اعتماد کافی به سندهای حسابداری وجود داشته باشد و خیلیها به اطلاعات مالی اعتنا نکنند؟ در همین راستا ما باید به‌سمت اثربخشی گزارشگری‌های مالی قدم برداریم. متأسفانه حرفه حسابداری از وجود رقابت‌های مخرب رنج می‌برد و نرخ‌شکنی‌ها در این حوزه وجود دارد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: دومین نکته که وجود دارد مسئله حکم‌رانی در داخل خود حرفه است. مراودات مالی در دو دهه اخیر به‌شکل بسیار پرشتابی تغییر کرده است، بنابراین گزارشگری مالی نیز باید با این تحولات به‌سرعت اصلاح شود و ارتقا یابد، اما امروز با توجه به اینکه اقتصاد جهان و اقتصاد ایران تغییرات گسترده‌ای کرده است، نمی‌شود به سبک و سیاق سابق گزارش‌ها را ارائه داد. امروز با توجه به پیشرفت‌ها ما باید بلافاصله شاهد گزارشات پایان دوره‌ای، فصلی و میان دوره‌ای باشیم.
خاندوزی گفت: یکی از نخبگانی‌ترین مجموعه‌های کشور قطعاً مجموعه حسابداران و حسابرسان هستند. بسیاری از بخش‌های اقتصادی اساسا تصویر درستی از انچه می تواند حرفه ان را به سامان کند ندارد و نقش حرفه را به خوبی نمی شناسند. به عنوان مثال قانون گذار می تواند با مشورت با جامعه حسابداران به تدوین قانون های دقیق تر و بهینه تر بپردازد.

عدم تصویر سازی درست از اطلاعات مالی منجر به گمراهی افکار عمومی خواهد شد

وزیر اقتصاد با اشاره به انحلال موسسه مالی نور و ادغام ان با بانک ملی گفت: از سال ها قبل، فلان موسسه مالی در کشور سال های سال ناتراز بوده است و برخی دوستان میگفتند باید هرچه زودتر منحل شود. دوره های قبلی گذشت و تصمیمی گرفته نشد اما در دولت جدید به سرعت با این موسسه ها برخورد شد. اما متاسفانه تصویری که در بیرون شکل گرفته این است که هزینه ای از جیب مردم خارج شده و انگار مثلا بانک ملی هم اکنون زیان کرده است.

وی ادامه داد: این درحالی است که همه ی این موارد قابل پیش بینی بوده و پیش بینی شده است. اینکه چه دارایی هایی به بانک ملی منتقل شود و بانک مرکزی چه خط اعتباری به بانک ملی تخصیص دهد تا این بانک دچار ضرر نشود، همگی تدبیر شده و این موضوع بخاطر عدم تصویر سازی درست توسعه جامعه های نخبگانی در کشور است. همین موضوع ساده تفاوت بین ناترازی در دارایی بدهی و درامدهزینه اگر برای جامعه تصویر سازی می شد هم اکنون مردمفکر نمی کردند که بانک ملی ضرر کرده است.

افشای ۲ هزار صورت مالی که تا کنون افشا نمی شدند تا پایان سال

خاندوزی در پایان با اشاره به فعالیت های وزارت اقتصاد در راستای ایجاد شفافیت در اقتصاد کشور گفت: تا پایان سال ۲۰۰۰ صورت مالی که تا یکی دو سال پیش افشا نمی شد افشا خواهد شد و این اهتمام برای شفافیت مالی ادامه دار خواهد بود.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین