يکشنبه 3 تير 1403 شمسی /6/23/2024 4:24:06 AM
رئیس کل گمرک خبر داد

رئیس کل گمرک گفت: از هفته آینده کارنامه عملکردی واردکنندگان و شرکت‌های بزرگ را صادر می‌کنیم تا ببینیم صاحبان کالا تا چه اندازه در ترخیص نشدن کالاهایشان با انگیزه افزایش قیمت مقصر هستند.
صدور کارنامه عملکردی واردکنندگان کالا/ رونمایی سامانه جدید گمرک هوشمند

به گزارش اقتصادنامه به نقل از ایسنا، محمد رضوانی فر در مراسمی اظهار کرد: از ماه‌های گذشته با کمک وزارت اقتصاد، زمان پاسخگویی دستگاه‌های مختلف به استعلام‌های گمرک را مورد بررسی قرار دادیم و هر چهار دستگاه اصلی سه دستگاه به متوسط کمتر از سه روز رسیده‌اند. این همراهی دستگاه‌های متولی در ترخیص کالا نشان می‌دهد که سرعت انجام فرآیندهای گمرکی در ادامه نیز افزایش خواهد یافت.

وی افزود: قابل پیش‌بینی کردن متغیرهای اقتصادی برای فعالان اقتصادی است و یکی از عوامل آن جلوگیری از صدور خلق الساعه بخشنامه‌های متعدد است که در سال جاری روند آن کاهشی بوده است. به عنوان مثال در سال گذشته ۱۷۸ بخشنامه موثر صادر شده بود که امسال به ۱۰۰ بخشنامه رسیده و در حال حاضر هم روند صدور بخشنامه تغییر کرده است.

رئیس کل گمرک ادامه داد: سامانه جدید گمرک راه‌اندازی شده و به زودی رونمایی خواهد شد و در مهر ماه این اتفاق خواهد افتاد که بخش مهمی از پازل گمرک هوشمند است.

رضوانی‌فر با بیان اینکه از هفته آینده کارنامه عملکردی شرکت‌های بزرگ را اعلام می‌کنیم، گفت: باید ببینیم که مدت زمان تشریفات شرکت‌های مختلف چقدر است و در این میان تا چه اندازه صاحبان کالا در زمینه تعلل در ترخیص کالاهای خود مقصر هستند. چرا که برخی از واردکنندگان در چند روز فرآیند اداری ترخیص کالاهایشان انجام شده اما با انگیزه افزایش قیمت یا دیگر دلایل از ترخیص خودداری می‌کنند.

وی درباره آشکارسازها و اینکه دارای دو بخش هستند، توضیح داد: یکی آشکارسازهای کامیونی و کانتینری و دوم آشکارسازهای پالتی و چمدانی است. البته در حوزه استفاده و بهره‌برداری از آشکارسازها از ظرفیت‌های تولید داخل استفاده خواهیم کرد.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین