شنبه 30 تير 1403 شمسی /7/20/2024 4:13:08 PM

طرح تشدید برخورد با عرضه کالاهای بدون شناسه در سه حوزه لوازم خانگی، لوازم یدکی و لوازم دخانی از امروز ۱۶ خرداد آغاز می شود.
آغاز طرح برخورد با عرضه کالا‌های بدون شناسه با ۲۵۰۰ بازرس از امروز

به گزارش اقتصادنامه به نقل از تسنیم، با توجه به اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا، از امروز ۱۶ خرداد طرح تشدید برخورد با عرضه کالا‌های بدون شناسه در سطح بازار از سوی سازمان حمایت، سازمان صمت استان‌ها، نیروی انتظامی و با همکاری سایر نهاد‌های امنیتی اجرا می‌شود.

این طرح با هدف اجرای مصوبات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و جلوگیری از عرضه کالا‌های قاچاق و تقلبی انجام می‌شود و به گفته برادران معاون صنایع عمومی وزارت صمت در این طرح، نظارت بر عرضه کالا‌های مختلف در حوزه لوازم خانگی، لوازم یدکی و کالای دخانی آغاز می‌شود.

گفتنی است وزارت صنعت، معدن و تجارت فروردین سال گذشته نیز طرحی مشابه با عنوان "طرح مقابله با قاچاق در سطح عرضه" را در حوزه لوازم یدکی خودرو آغاز کرد. لوازم یدکی خودرو، لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی، پوشاک و دخانیات، پنج اولویت نخست اجرای طرح وزارت صنعت، معدن و تجارت در رابطه با مبارزه با قاچاق کالا اعلام شده بود. اما طرح بعد از مدتی متوقف شده که انتقاداتی از سوی فعالان حوزه پوشاک، لوازم خانگی و کالا‌های دخانی به دنبال داشت.

پالوج مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا‌های سرمایه‌ای سازمان حمایت با بیان اینکه در طرح تشدید نظارت بر قاچاق کالا‌های سرمایه‌ای که از امروز اجرا می‌شود، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا در تهران و ادارات کل صنعت و معدن در شهرستان‌ها با هماهنگی مرکز مشارکت دارند، افزود: مجموعا ۲۵۰۰ بازرس در سطح کشور درباره همه تخلفات از جمله قاچاق فعالیت می‌کنند.

او گفت: فرایند اجرای طرح به دو صورت است. در روش نخست برای کالای قاچاق با ارزش کمتر از ۵ میلیون تومان تشکیل پرونده شده و پس از طی مراحل قانونی تحویل سازمان اموال تملیکی می‌شود.

او افزود: ارزش بسیاری از پرونده‌های قاچاق بیش از ۵ میلیون تومان است که در قالب گشت‌های مشترک تعزیرات، کشف، تشکیل پرونده و تحویل تعزیرات حکومتی می‌شود.

پالوج گفت: حداقل جریمه برای کالا‌های قاچاق، ضبط کالا و ۱.۵ برابر جریمه است و بسته به ارزش کالای قاچاق شده پلکانی محاسبه و کالای ضبط شده از تملیک مالک خارج می‌شود.

وی افزود: در حوزه مواد غذایی و خوراکی، دخانیات، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم یدکی و لوازم خانگی بیشترین بازرسی و تعداد پرونده را داشته ایم.

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا‌های سرمایه‌ای سازمان حمایت گفت: در خصوص مبارزه با قاچاق کالا‌های سرمایه‌ای در سال ۱۴۰۱ بیش از ۵۸۰۰ پرونده به ارزش ۸۹ هزار میلیارد ریال و از ابتدای امسال تاکنون ۱۱۵۰ پرونده به ارزش ۷ هزار میلیارد ریال تشکیل شده که از طریق سامانه یکپارچه بازرسی «سیمبا» به سازمان بازرسی ارسال و تعیین تکلیف می‌شود.

او گفت: مردم می‌توانند شکایت‌های خود را در این زمینه در سامانه ۱۲۴ یا وبسایت سازمان حمایت و وبسایت وزارت صنعت و معدن مطرح کنند که در کمترین زمان ممکن بررسی و اقدام خواهد شد.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین