يکشنبه 2 مهر 1402 شمسی /9/24/2023 11:04:39 AM

اداره آمار ترکیه اعلام کرد صادرات ایران به این کشور در نیمه نخست ۲۰۲۲ با رشد ۶۱ درصدی به ۱ میلیارد و ۹۰۴ میلیون دلار رسیده است.
رشد ۶۱ درصدی صادرات ایران به ترکیه در نیمه نخست ۲۰۲۲

به گزارش اقتصادنامه به نقل از تسنیم، اداره آمار ترکیه از رشد ۳۷ درصدی مبادلات تجاری این کشور با ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی خبر داد. مبادلات تجاری ایران و ترکیه که در شش ماهه نخست سال قبل ۲ میلیارد و ۴۴۸ میلیون دلار اعلام شده بود در مدت مشابه امسال به ۳ میلیارد و ۳۶۵ میلیون دلار رسیده است.

بر اساس این گزارش، صادرات ترکیه به ایران در ماه‌های ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۲ با رشد ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به یک میلیارد و ۴۶۱ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در ماه‌های ژانویه تا ژوئن سال قبل یک میلیارد و ۲۶۶ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات ترکیه از ایران در شش ماهه نخست امسال نیز رشد قابل‌توجه ۶۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. ترکیه در ماه‌های ژانویه تا ژوئن سال قبل یک میلیارد و ۱۸۲ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود که این رقم در مدت مشابه امسال به یک میلیارد و ۹۰۴ میلیون دلار افزایش یافته است.

بر این اساس تراز تجاری ایران با ترکیه در این مدت به میزان ۴۴۳ میلیون دلار به نفع ایران بوده است.

*رشد ۸۱ درصدی واردات ترکیه از ایران در ژوئن ۲۰۲۲

این گزارش اعلام کرد: در ششمین ماه سال جاری میلادی ۲۵۷ میلیون دلار کالا از ترکیه به ایران صادر و ۳۶۷ میلیون دلار کالا از ایران وارد این کشور شده است. صادرات ترکیه به ایران در این ماه ۴.۷ درصد کاهش یافته است اما واردات از ایران با رشد قابل ملاحظه ۸۱ درصدی روبرو شده است. ترکیه در ژوئن سال قبل ۲۶۹ میلیون دلار کالا به ایران صادر و ۲۰۲ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

ایران نوزدهمین مقصد صادراتی و هجدهمین منبع واردات ترکیه در ماه ژوئن ۲۰۲۲ شناخته شده است.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین